Transport poszkodowanego po wypadku drogowym

Wypadek drogowy – postępowanie i udzielanie pierwszej pomocy

Wypadek drogowy to zjawisko, z którym nie spotykamy się na co dzień. Oczywiście nie mamy na myśli osób związanych zawodowo ze służbą ratunkową, gdyż ratownicy pełniący służbę są przygotowani na tego typu zdarzenia i idące za tym działania ratownicze. Należy pamiętać, że w pierwszej pomocy najważniejszy jest czas, ponieważ gra on kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, gdzie liczy się każda minuta, a nawet sekunda! Pamiętajmy również, że „dobry ratownik to żywy ratownik”, dlatego nasze  bezpieczeństwo jest  tutaj najważniejsze, ponieważ gdy nam się przydarzy krzywda, to nikt inny może nie być w stanie pomóc osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, a może nawet nie zdołać wezwać służb ratunkowych.

Etapy udzielania pierwszej pomocy po wypadku drogowym

Ocena i zabezpieczenie miejsca wypadku

W tym miejscu musimy się skupić na dwóch kluczowych aspektach. Pierwszym z nich jest ocena miejsca zdarzenia, tj. ocena własnego bezpieczeństwa jako świadka zdarzenia, bądź osoby, która akurat przechodziła, tak aby wdrożenie działania jakim jest podejście do osób poszkodowanych, bądź samego miejsca zdarzenia nie zagroziło nam przez czynniki niebezpieczne jakimi mogą być np.: ruchliwa droga, niebezpiecznie agresywny pies, bądź zerwany przewód wysokiego napięcia. W momencie gdy jesteśmy pewni, że nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo nie jest zagrożone, możemy się skupić na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zorientowanie się gdzie jesteśmy, co się dokładnie stało, a w przypadku istnienia osób poszkodowanych podać ich liczbę oraz postarać się jak najlepiej zrelacjonować ich aktualny stan zdrowia. Staramy się jak najszybciej zawiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112/999 oraz jeżeli jest to potrzebne nie boimy się udzielić takiej osobie pierwszej pomocy, gdyż może to zwiększyć szanse na przeżycie o 70 %. Mając kamizelkę odblaskową w samochodzie należy ją założyć, a następnie rozstawmy trójkąt ostrzegawczy, aby był on widoczny dla samochodów nadjeżdżających w naszą stronę.

Wypadek drogowy – ocena stanu poszkodowanego

Wypadki komunikacyjne są często następstwem niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Brawura za kierownicą, nieprzestrzeganie przepisów w ruchu drogowym, czy losowe sytuacje, które mogą zaskoczyć każdego uczestnika ruchu drogowego, to wszystko może spowodować tragedię nie tylko dla osoby, która popełniła/doświadczyła ww. czynności, ale co najgorsze innych uczestników ruchu drogowego. Idąc dalej, skutki tych wydarzeń mogą być bardzo różne i będąc na miejscu zdarzenia możemy się spodziewać poszkodowanych w bardzo zróżnicowanym stanie. Najważniejszymi kryteriami, które mają największe znaczenie jest czas w jakim podejmiemy działania, a drugą sprawą jest to czy dana osoba ma zachowane podstawowe czynności, tj. krążenie oraz oddech, a następnie czy osoba może swobodnie oddychać oraz nie ma żadnych złamań, czy krwotoków zagrażających jej życiu. Jeżeli jest to możliwe oraz konieczne powinniśmy rozważyć ewakuację takiej osoby do miejsca bezpiecznego. Zaleca się aby do momentu przyjazdu podmiotów ratowniczych zostać przy takiej osobie i zapewnić jej wsparcie psychiczne oraz kontrolować jej stan ogólny.

Jakie służby powiadomić w razie wypadku?

Będąc świadkiem, bądź osobą postronną przy wypadku komunikacyjnym nie bójmy się używać telefonu w celu powiadomienia służb ratowniczych o napotkanym zdarzeniu, ponieważ myślenie pt.” na pewno ktoś zadzwonił..” jest mylne. Gdy w ten sposób pomyśli 10 osób widzących to zdarzenie, to w rezultacie nikt owego zdarzenia nie zgłosi, a osoby poszkodowane  w tym zdarzeniu nie dostaną tak koniecznej im pomocy. Dzwonimy jak najszybciej  pod numery: 112 lub 999, nawet w momencie gdy dochodzimy do miejsca zdarzenia. Podajemy adres, a jeśli nie znamy miejsca, to staramy się wymienić znaki szczególne otoczenia tak, aby jak najlepiej pomóc drugiej osobie ustalić miejsce zdarzenia. Rzetelnie słuchajmy pytań oraz poleceń wydawanych przez operatora, ponieważ są to osoby posiadające odpowiedne kwalifikacje oraz wiedzę. Operatorzy numeru 112, lub dyspozytorzy numeru 999 po uzyskaniu odpowiednich i niezbędnych informacji poinformują nas, że odpowiednie służby ratownicze są już dysponowane na miejsce zdarzenia.

Jak wyciągnąć poszkodowanego z pojazdu?

W momencie gdy bezpieczeństwo nam na to pozwala i jest konieczność ewakuacji osoby poszkodowanej, powinniśmy zacząć od wywiadu i namówienia takiej osoby, że miejsce w którym się znajduje, tj. samochód osobowy nie jest bezpieczne i poprosić, aby udała się z nami w miejsce przez nas wyznaczone (bezpieczniejsze). Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy  taka osoba nie ma możliwości sama opuścić samochodu z powodu na obrażeń, które ma bądź na stan w którym się znajduje bądź jest konieczność przeprowadzenia Resustytacji Krążeniowo-Oddechowej  ewakuujemy  osobę przy zachowaniu szczególnej ostrożności za pomocą chwytu Rauteka polega ona na tym że:

  • prawą rękę wkładamy pod prawą pachę poszkodowanego;
  • potylicę poszkodowanego opieramy o własne ramię;
  • lewą rękę wkładamy pod lewą pachę poszkodowanego i łapiemy„nachwytem” jego lewe przedramię;
  • delikatnie unosimy poszkodowanego i w miarę możliwości stabilizując głowę (własnym barkiem i głową) wyciągamy poszkodowanego z pojazdu.

Jak zatamować krwawienie osoby poszkodowanej w wypadku drogowym?

Głównym powodem dlaczego musimy cenić czas podczas działań przy wypadku drogowy  jest to że osoba poszkodowana może mieć rozległy krwotok który jest jedną z odwracalnych przyczyn zatrzymania krążenia tzn. że jeżeli szybko  zatamujemy taki krwotok to zyskamy większe szanse na przeżycie dla takiej osoby. Tamujemy szybko i mocno , możemy użyć do tego rzeczy które mamy w apteczce podręcznej , samochodowej bądź rzeczy które mamy pod ręką. Zaczynając od opaski zaciskowej  którą zakładamy powyżej miejsca krwawienia oraz dokręcamy krępulec,  jeżeli nie mamy  takiej stazy możemy użyć do tego paska od spodni bądź za pomocą gaz jałowych czy kompresów dociskamy je  do rany celem zatamowania takiego krwotoku. Pamiętajmy aby nie bać się użyć siły, w tym przypadku jest ona wskazana aby uniemożliwić krwi wydostawanie się poza powłoki skórne.

Dodatkowe czynności udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku

Takimi czynnościami może być przede wszystkim to aby miejsce zdarzenia nie generowało kolejnych niebezpiecznych sytuacji na drodze tj. kolizji bądź wypadku z kolejnymi osobami poszkodowanym. Kolejną sprawą o której warto pamiętać to liczba oraz stan osób poszkodowanych aby później po przyjeździe Służb ratunkowych przekazać te informacje, co usprawni działanie i przyspieszy czas pomocy tym osobom przez odpowiednie podmioty. Należy wytypować osobę z „tłumu” w przypadku gdy służby mają utrudniony dojazd na miejsce zdarzenia aby ta osoba doprowadziła zastępy straży pożarnej bądź zespół ratownictwa medycznego. Najważniejszym czynnikiem jest zachowanie trzeźwego umysłu w stresowych sytuacjach aby jak najlepiej i najefektywniej pomóc osobom poszkodowanym i samemu nie paść ofiarą niebezpieczeństw.